З чого зроблені черевики?

Опубліковано 14.10.2009 у рубриці Взуття, Вибір спорядження

З чого зроблені черевики?

Зима нагрянула нежданно-негадоно… старі черевички віджили своє… хочеться нові :) А ось, що я нарила про взуття і матеріали з яких його виготовляють.

Можна виділити наступні види туристичних черевиків:
– пластикові черевики з внутрішніми вставками для високогірних сходжень,
– черевики для складних гірських походів,
– черевики для трекінгу,
– трекінгові кросівки,
– скельні туфлі.

Кілька слів про матеріали, з яких виготовляють сучасне туристичне взуття.

Підошва. Особливу увагу тут варто приділити підошвам фірми VIBRAM, що є основним постачальником високоякісних підошов для всіх фірм, що шиють туристичне взуття. Річ у тому, що всі підошви даної фірми розраховані на екстремальні похідні умови і по можливості забезпечують максимальне зчеплення черевика з поверхнею, при цьому місця підошви, що найбільш зношуються, посилені. Технологія виробництва підошов і матеріал, з якого вони виготовляються, є секретом фірми. Треба сказати, що підошви VIBRAM ставлять в основному на черевики, призначені для високогірних сходжень, на взуття для складних походів і деякі моделі скельних туфель. На трекінгові моделі взуття виробники ставлять, як правило, підошви власного виготовлення з різних полімерних матеріалів. В цьому випадку не варто говорити про погану якість або недостатню міцність матеріалів в порівнянні з підошвами VIBRAM – просто великої зносостійкості в даному випадку від підошви не вимагається, та і фірми виготовляють свою продукцію по найсучасніших технологіях.

Проміжна підошва. Крім основної підошви, в кожному сучасному черевику є ще і проміжна підошва, службова для пом’якшення ударів по ступні при стрибках, а на альпіністських черевиках ще і для кращого кріплення на черевику додаткових засобів пересування (кішки, снігоступи, лижі). Для цілей амортизації використовуються найрізноманітніші матеріали – поліуретанова піна, нейлон і так далі Для додання додаткової жорсткості при кріпленні допоміжних засобів пересування використовують сталеві листи 1 – 2 міліметрової товщини.

Зовнішня обробка. Для зовнішньої обробки активно використовуються звичайна і виворотна шкіра, нубук (варена шкіра з дуже маленьким ворсом), CORDURA. Пояснювати, чому шкіра і нубук знайшли широке застосування в зовнішній обробці черевиків, мабуть, не потрібно, а ось сказати декілька слів про матеріал під назвою CORDURA варто. Цей матеріал володіє високою міцністю, погано розтягується, не «дубіє» на морозі. Хотілося б відзначити, що досить часто можна побачити на ярлику черевиків напис, що вони зроблені із замші, так от, хочу вас розчарувати – жодна модель туристичних або міських черевиків із замші не робиться – це дуже тонкий і дорогий матеріал.

Підкладка. Туристичні черевики крім обробки повинні ще мати і підкладку, яка б забезпечувала комфортну температуру. Основним матеріалом, що використовують для цих цілей, є Thinsulate. Відмінні теплоізоляційні властивості цього легкого матеріалу забезпечуються за рахунок комбінації в його складі тонких (2-5 мкм) поліефірних і поліолефінових волокон, що наближає структуру Thinsulate до структури натурального пуху. Фірма виготовляє широкий спектр різних варіантів виконання цього матеріалу для різних цілей. Так, Thinsulate B – компресійний матеріал, що володіє підвищеною стійкістю до сильного стиснення, який якраз і застосовується в моделях зимового і спортивного взуття; Thinsulate Flex – матеріал, що розтягується у всіх напрямках, який йде на пошиття одягу, рукавичок і т.п.; Thinsulate Lite Loft – найлегший матеріал, який йде на пошиття спальних мішків, що стискаються.

Варіантом легкого утеплення черевиків може стати розташування між зовнішньою і внутрішньою обшивкою черевика сітки, яка створить теплоізолюючий прошарок. Але такий варіант підходить тільки для випадків слабких заморозків, а не лютих морозів.

Мембрана. В підкладках черевиків застосовуються матеріали, що дозволяють відводити вологу від ноги, тобто дають можливість ногам дихати. У наший країні даний тип матеріалів отримав назву мембранного (на заході вони мають назву breathable – «дихаючі»). Дані матеріали прийшли в туристичне устаткування з космонавтики. Першим матеріалом з мембраною був GORE-TEX (гортекс), що використався в скафандрах американських астронавтів, зараз вже з’явилися і інші матеріали з мембраною (Comforttex, Simpatex) або спеціальним дихаючим просоченням (південнокорейська фірма HI-PORA). Що ж таке мембрана і навіщо вона потрібна? Мембрана – це тонка пориста тканина з гідрофобного полімеру політетрафторетилену, розташована між зовнішньою і внутрішньою обшивкою черевика. Вона містить близько двох мільярдів мікроскопічних пір на квадратний сантиметр. Розмір однієї пори у багато разів менше розміру краплі води, що робить мембрану непроникною для дощу, з іншого боку, розмір пори більший ніж розмір молекул води, що дозволяє волозі у вигляді пари виходити назовні. У цьому є свої плюси і мінуси: пропускна спроможність мембрани обмежена, і як не старайся, але навіть в одязі з мембранного матеріалу все одно спітнієш. Крім того, на морозі випаровування, не встигаючи виходити назовні, можуть замерзнути, мембрана покривається льодом і перестає дихати. Саме тому всі фірми випускають і моделі без мембранної підкладки – спеціально для походів, в яких збереження тепла є першочерговим завданням.

Застосування мембранних матеріалів в черевиках не вирішує ще однієї проблеми – неприємного запаху від взуття і ніг. Річ у тому, що бактерії, що створюють цей запах, і «найароматичніші» молекули через пори мембрани не випаровуються – вони дуже великі для цих пор.

І ще одне питання, що цікавить напевно всіх, – «Що ж краще дихає – шкіра чи мембранний матеріал?». Насправді дихають вони приблизно однаково, єдиною перевагою мембранних матеріалів є менша в порівнянні з шкірою вага. Тому пара черевиків, виконана з синтетичних матеріалів з мембранною прокладкою, буде легшою, ніж виконаною з шкіри.

2 Коментарів

  1. Пізнавально

  2. І взагалі сайт цікавий

Залиште коментар