Все про термобілизну

Опубліковано 3.12.2009 у рубриці Вибір спорядження, Одяг

Все про термобілизну

Термобілизна відрізняється від звичайної білизни кращою здатністю акумулювати тепло між шкірою і тканиною, що дозволяє звести до мінімуму втрату тепла. Можна докладніше розглянути три види термобілизни:
– теплозберігаюча термобілизна,
– вологовивідна (функціональна) термобілизна,
– теплозберігаюча + вологовивідна термобілизна (гібридна).

Теплозберігаюча термобілизна
Гріюча термобілизна призначається для низького і середнього рівня фізичної активності при прохолодній, холодній або дуже холодній температурі зовнішнього середовища. Рекомендується до використання за будь-якої погоди, при необхідності утримання тепла, тобто коли треба зігрітися, залежно від індивідуальної переносимості організму людини.

Принцип дії теплозберігаючої термобілизни:
Будь-яка тканина містить в собі прошарок або шар повітря. Безпосередньо стикаючись з тілом, повітря нагрівається до комфортної температури. Отже, створюється захисний прошарок між комфортним, теплим середовищем (ваше тіло) і холодним зовнішнім середовищем. Чим більше прошарок, тим більше повітря в ній міститься, тим тепліше відчуває себе людина. Щоб максимально полегшити і зробити тоншу термобілизну, часто використовується спеціальне об’ємне або комірчасте плетіння тканини. Це дозволяє збільшити об’єм повітря, що міститься в тканині, при цьому зробити білизну не дуже товстою і важкою. У будь-якій тканині неминуча певна втрата “теплозахисного” шару повітря, оскільки білизна дихає. Якщо білизна не дихатиме і буде надмірно щільною або герметичною, людина потітиме, оскільки циркуляції повітря в тканині не буде або буде утруднена. Залежно від складу тканини, її товщини і в’язки міняється і величина циркуляції повітря. Міняючи її, ми отримуємо збільшення заощадження тепла – тепліша термобілизна або зменшення теплозбереження – легша термобілизна. Це досягається шляхом зменшення або збільшення циркуляції повітря. Деякі синтетичні нитки є порожнистими усередині, що дещо полегшує вагу тканини і збільшує термоізоляцію. Для поліпшення властивостей термобілизни, рекомендується одягати поверх одяг, що не продувається, щоб зменшити циркуляцію повітря в шарі термобілизни для запобігання зайвим втратам теплого повітря з тканини.

Вологовивідна (функціональна) термобілизна.
Ця термобілизна володіє здатністю виводити зайву вологу (піт) з поверхні шкіри. Термобілизна даного виду виготовляється з 100% синтетики. Використання спеціальних видів синтетики покращує властивості термобілизни по виведенню вологи.

Принцип дії вологовивідної термобілизни:

Принцип дії завжди залишається однаковим: між шкірою і тканиною і в самій тканині знаходиться, як вже сказано вище, повітря, що нагрівається від тіла. Між шкірою і тканиною створюється зона теплого повітря. При нагріванні повітря розширюється і створюється зона підвищеного тиску. Температура зовнішнього середовища з холодним повітрям – зона зниженого тиску. Тепле повітря, нагріте шкірою, спрямовується крізь тканину назовні, попутно відносячи з собою молекули поту, що випаровуються. Таким чином у нас вийшов ефект виведення вологи. В даний момент ми говоримо про синтетику, яка є, як правило, гігроскопічним матеріалом, тобто не вбирає вологу, на відміну від натуральних тканин. У функціональній термобілизні ми отримуємо покращене виведення вологи, істотне зменшення ефекту вбирання вологи, тобто намокання, за винятком певної конденсації, що у свою чергу приводить до помітно прискореного висихання тканини. Все це разом робить функціональну термобілизну незамінним помічником всім, хто займається спортивною або фізичною діяльністю середньої і високої інтенсивності, з сильним потінням, що вимагає постійного виведення вологи (поту) з поверхні шкіри і запобіганні або істотному скороченні часу висихання, тобто охолодження організму, після закінчення фізичних навантажень. Варто звернути увагу, що температура зовнішнього середовища не має принципового значення для процесу виведення вологи. У холодних умовах виводиться зайва волога, що дозволяє відчувати себе сухіше і комфортніше під час навантажень і не простудитися. У жарких погодних умовах той же процес допоможе уникнути перегріву під час фізичних навантажень і, знову ж таки, переохолодження і простуди після їх припинення.

Теплозберігаюча + Вологовивідна термобілизна (гібридна).
Термобілизна поєднує дві вищезгадані властивості, тобто зігріваючу і вологовивідну.

Принцип дії гібридної термобілизни:
Теплозбереження містить в собі зменшення обміну повітря, а виведення вологи, навпаки, вимагає його збільшення. Наприклад, якщо термобілизна дуже тепла, вона свідомо погано виводить вологу і навпаки. Тобто, збільшивши товщину вологовивідної тканини або зменшивши товщину теплозберігаючої тканини, ми можемо добитися певних взаємодій між цими двома властивостями. Але є і інший, ефективніший спосіб досягти добрих результатів в обох випадках – це використання двошарової термобілизни. У такому разі, внутрішній шар, прилеглий до шкіри, робиться з вологовивідної синтетичної тканини, а зовнішньою шар з теплозберігаючої і/або вологовбираючої тканини, що може бути з синтетики, натуральної або змішаної тканини. У такому вигляді зовнішній шар зменшує теплообмін, попутно вбираючи і вологу, що виводиться. У такому разі ми отримуємо дві властивості в одному. Залежно від процентного співвідношення, використовуваних матеріалів і товщини шарів ми можемо добиватися практично будь-якого співвідношення властивостей термоізоляції і виведення вологи.

Залиште коментар