Туристичні бахіли і гамаші

Опубліковано 11.03.2010 у рубриці Взуття, Вибір спорядження, Одяг

Туристичні бахіли і гамаші

Якщо у Вас в зимовому туристичному поході промокли ноги, не варто нарікати на взуття або штани – вони не герметичні. На допомогу у вирішенні цієї проблеми прийшов винахід, що має безліч назв і конструктивних особливостей: гамаші, гетри, бахіли. Але призначення у нього одне – захищати взуття від попадання всередину снігу, каменів, вологи і так далі

Бахіли виникли і набули поширення серед північних народів – стародавні мисливці і дослідники надягали на ноги мішки, які обв’язували смужками тканини. Військова промисловість пішла далі, розробивши комплект особистого хімічного захисту ЗЗК (загально-захисний костюм). Це були штани із захисного матеріалу з прикріпленими до них гумовими галошами. Вони і до цього дня популярні серед туристів і рибаків.

Взявши до уваги весь досвід, туристична індустрія налагодила виробництво туристичних бахіл. Тканина Cordura стала надійнішою – щільною, зносостійкою, з утепленням. На вигляд це такі собі кольорові валянки. Розраховані на використання в тривалому пересуванні по глибокому снігу, вони теплі, сухі і зручні. Але для неглибокого снігу, насту, фірну туристичні бахіли малопридатні, тому що ковзають через відсутність рифленої підошви.

гамаші

Гамаші (рідше – гетри). Обидва слова французького походження. Деякі туристи використовують термін «напівбахіли». Це такі собі манжети-підколінники (з вертикальним замком), які стягуються на гомілці гумками, а знизу кріпляться гачками до шнурків черевик і ремінцем під підошвою. Вони відрізняються від бахіл тим, що не обгортають взуття повністю, а тільки накривають його зверху. Більш легкі, компактні, не перешкоджають зчепленню черевика з поверхнею (це дозволяє пересуватися по будь-яких поверхнях). Але існує ряд дрібних неприємних моментів, що виникають при експлуатації гамашів: замок-блискавка не завжди нормально працює (особливо на морозі); металевий гачок, яким гамаш кріпиться ближче до шкарпетки черевика, часто спадає; гумові стягування можуть опинитися недостатньо міцними. Окрім цього, гумка на морозі втрачає свою еластичність, а деякі кнопки схильні розстібатися.

Виробники і ціни
Бахіли, на подив, виготовляють тільки пострадянська «турпром». Всі зарубіжні туристи і альпіністи ходять або в недешевих пластикових черевиках, до яких добре підходять відповідної ціни гетри, або в модних снігоступах. У Україні туристичні бахіли виготовляють, наприклад, в Житомирі (фірма «Travel Extreme»), а в Росії – фірма «Bask», вироби якої традиційно якісніші, правда, в три рази дорожчі.

Що стосується гамашів, то тут вибір широкий. У спеціалізованих туристичних магазинах від цін і кольорів очі розбігаються. Шкода, що оптимальний варіант знайти досить не просто. З дорожчих слід назвати вироби «Lafuma», «Tatonka», «Salewa» (в середньому 40 – 60 $). Оптимальними по співвідношенню «ціна – якість» є польські «Milo» і «Campus» (15 – 20 $). Гамаші українського виробництва – дешеві (наприклад, «Commandor» або «Travel Extreme»), але не завжди задовільної якості.

Рекомендації при покупці
В першу чергу звертайте увагу на наявність водовідштовхувальної обробки – матове або скляне покриття на внутрішній стороні тканини. Добре, якщо тканина фірмова, наприклад від «Dupont» – вона більш зносостійка, ніж сурогати. Ще кращий варіант – тканина, сплетена за технологією «ripstop» (дірка в такій тканині не почне «розлазитись»). Щільність вибирайте залежно від призначення – легкі для сипких грунтів і пересування по чагарниках (400 – 600 одиниць D), для снігу і льоду (600 – 800 D), для насту (1000 D). Обов’язково візьміть з собою в магазин взуття, з яким зістиковуватимете гамаші. Звертайте увагу на щільність прилягання тканини до черевика, тому що найменша щілина здатна пропустити вологу усередину. Остерігайтеся виробів з намертво пришитими гумками у верхній частині – якими б тугими вони не були б, все одно сповзатимуть. Вдалою альтернативою буде гумове стягування, яке регулюється притисками, а ще краще – просто шнурування або міцна широка стропа (вона менше пережиматиме кровоносні судини). Добре, якщо гамаші накривають коліна – стягування зручніше себе відчуватиме на колінній чашці і не сповзатиме. Великий плюс, якщо гамаші або бахіли прошиті гумкою в місці щиколотки (у гамашах вона перешкоджає попадання снігу і утепляє). Носовий гачок краще триматиметься за шнурок черевика, якщо кріпиться до нього знизу. Віддавайте перевагу виробам з «блискавкою» спереду – кнопка на планці ззаду має схильність розстібатися. Полотно «блискавки» обов’язково повинна закривати захисна смужка тканини. Стягування п’яти повинне бути зроблена з плетеного сталевого дроту або із стропи, схожої на стягування рюкзака. Матеріал «балістік», схожий на гуму, ненадійний, – легко розтягується і рветься.

Догляд і експлуатація
Не радимо використовувати гамаші з тканини Cordura при катанні на лижах – будь-який гострий кант може порізати тканину.

Намагайтеся, якомога рідше прати вироби в пральній машині – від дії порошку і від віджимання матеріал кришиться і обсипається. Попраний виріб не сушіть на морозі. При розриві стягування п’яти її краще відразу замінити сталевим дротом. У будь-якому випадку майте про запас «аварійну» пару шнурувань, якими в поході можна оперативно реанімувати гамаші. Ховайте вільні кінці шнурувань і стягувань під захисну планку «блискавки», інакше вони обморозяться і, знімаючи гамаші, Ви будете вимушені оббивати лід. На весняний мокрий і важкий сніг краще відразу брати панчохи ЗЗК. Але якщо «стежка» проходитиме руслом річки, ніякі бахіли не допоможуть.

Залиште коментар