Джетбойл

Опубліковано 25.02.2011 у рубриці Пальники / посуд

Джетбойл

Джетбойл – це водокип’ятильна система з мінімальними вимогами до процесу кип’ятіння. Головною особливістю Джетбойла є те, що казанок жорстко з’єднується з пальником, який у свою чергу жорстко сполучений з газовим балоном. Утворюючи таку систему, Джетбойл, забезпечений кришкою-непроливайкою, не влаштує катастрофу в наметі навіть при падінні на бік з кип’ятком.

Звідки ж взялося це чудо техніки?

Все почалося з простої, але сильної ідеї. У 2001 році, засновники компанії – два американські альпіністи Дуайт Аспінвол і Перрі Доуст задумалися над швидкістю і зручністю приготування їжі в найбільш невідповідних для цього умовах. Провівши ряд розробок і випробувань в горах, вони виявили, що спеціальне радіаторне кільце, що приварене до дна каструлі і володіє високою теплопровідністю, може значно скоротити час закипання води і удвічі заощадити витрату газу. В результаті численних досліджень був винайдений унікальний продукт, відомий нині під ім’ям JETBOIL Система виявилась настільки зручною у використанні, що миттєво завоювала довіру великої кількості американських альпіністів. Системи неодноразово тестувалися в польових умовах багатьох експедицій, в найекстремальніших умовах. Вони зуміли довести свою надійність, безвідмовність, зручність у використанні, завдяки компактності і малій вазі.

Так в чому ж полягає ця знаменита ефективність Jetboil?

Потужність пальника невелика, всього 1,5 кв. На пальник жорстко кріпляться спеціальні каструлі, до дна яких приварено радіаторне кільце, що служить розсікачем полум’я. Мінімальне полум’я пальника, якого не вистачило б навіть щоб охопити дно каструлі, розподіляє тепло по цьому радіатору, який у свою чергу розподіляє його по всьому дну каструлі. ККД зростає на 80% в порівнянні з аналогічною системою без радіатора. І ще, пальник просто не можливо задути, навіть при сильному вітрі.

jetboilПальник використовується на різьбових газових балонах стандарту epi gas. Найбільш зручний балон 110 гр., який якраз пропонує виробник і який при транспортуванні поміщається всередину каструлі, разом з самим пальником і аксесуарами, займаючи таким чином найменший об’єм. На такому балоні можна закип’ятити 12 літрів води. До порівняння, на звичайному пальнику аналогічної потужності із звичайною алюмінієвою каструлею, щоб закип’ятити 12 літрів води знадобиться балон 230-250 гр. газу, плюс ще непогано було б узяти з собою вітрозахист. На каструлю одягнений неопреновий чохол, що дозволяє узяти її голою рукою, коли в ній кипить вода і розлити гарячий напій по кухлях. До речі, літр 10-ти градусної води можна закип’ятити за 4 хвилини не залежно від сили вітру і температури на вулиці. Все тепло зберігається усередині.

Готувати можна в човні, в машині на ходу і навіть в руках під час пішого переходу – скрізь, де необхідно оперативно перекусити, можливо, навіть не зупиняючись на привал.

Немає нічого ідеального!

Мінуси Джетбойла на думку людей, які вже встигли його потестити.

“- Якщо використовувати Jetboil в процесі руху, хотілося б на область горілки додатковий вітрозахист.
– Ручка Jetboil – пришита до теплоізоляції казанка – при використанні з 470 грамовим балоном і при повній заправці казанка водою (!) здається не надійною. Точніше – під вагою конструкції розтягується теплоізоляція і я починав тримати його в цьому випадку за газовий балон.
– Якщо сильно відкриваєш вентиль і п’єзопідпалюєш Jetboil – то пальці злегка обпалюються.
– П’єзопідпал у Jetboil при від’єднаному казанку стирчить і не дозволяє поставити на нього звичайні казанок з плоским дном. (out-door-life.com)”

- Фонтануючий кип’яток
Зараз спробую пояснити, як це відбувається. Якщо бути надмірно цікавою людиною і не лінуватися зазирати в ті місця, куди зазвичай ніхто не дивиться, то, заглянувши в стакан джетбойла, усередині нього, приблизно на середині, ми побачимо простий напис MAX.SAFE FILL 2cups.

JetboilRockPondКоли ми, не зветраючи уваги на застережні букви, наллємо в цей стакан холодної води по самі вінця, і включимо пальник, через 5-6 хвилин, коли вода закипить, з дірки в кришці бризне киплячий фонтан, не менше 20 см заввишки. Ми спробуємо вимкнути пальник, але дістатися до вимикача буде не так просто, тому що фонтан бризкатиме сильно, а вода буде гаряча, і засовувати руку під цей фонтан, щоб повернути краник, нам буде складно.

- П’єзозапальничка
Її легко можна зламати, вона може відсиріти і не працювати. З п’єзами завжди проблеми. Взагалі, мені здається, що це найслабкіший елемент всіх газових пальників.

- Спалахуючих газ
Коли клацаєш кнопочку, і п’єза спрацьовує, в радіаторному кільці, від газу, що спалахнув, відбувається досить сильний хлопок, я б навіть сказав, маленький вибух. Це не небезпечно, нічого страшного не відбувається, просто хлопок і все, але все-таки, будьте обережніші.

- Палички для підвішування пальника
Їх буває складно запихнути всередину стакана, якщо туди ж ви намагаєтеся упакувати все інше. Іноді це відбувається легко і просто, а іноді ця проблема так і залишається невирішеною. Справжній кубик Рубик. А тягати окремо ці палички в рюкзаку небезпечно, можна загубити.

– Втрата кришки від каструльки

Кришка – річ корисна і буде шкода, якщо вона загубиться. Щоб цього не сталося , кришку треба прив’язати шнурком до ручки. На кришці є спеціальна дірка, мені здається саме для цього.

джетбойл- Вартість
Найбільший недолік – вартість цієї газової іграшки. Спочатку, здається, що і не дуже дорого, як звичайний пальник, але коли починаєш докуповувати всі необхідні аксесуари, вартість помітно зростає.” (www.cavexclub.ru)

Та незважаючи на перелічені мінуси, легкі, компактні і зручні системи Джетбойл дозволяють швидко пристосуватися до ситуації, не залежно від того, чи йдете ви Соло, чи відпочиваєте з друзями на природі. Готуйте що хочете, коли хочете і де хочете!

Залиште коментар