2 в 1: урочище “Червоне” та сплав по Дністру

Опубліковано 14.06.2012 у рубриці Водойми, Мандри

2 в 1: урочище “Червоне” та сплав по Дністру

Кілька останніх років мені не давала спокою одна нав’язлива ідея – страшно хотілось випробувати на собі, що ж таке сплав і з чим його їдять :) Але ціни на таке задоволення не з дешевих, мінімально за дводенний сплав прийшлося б заплатити близько 700грн. Тут в мені просиналась “жаба” і починала душити :) Ну не піднімалась рука віддати ці гроші, знаючи, що навіть з витратами на пальне і харчування такий відпочинок обійдеться вдвічі дешевше.

А мрія здійснилась якось спонтанно і без особливих зусиль. Я просто запропонувала з’їздити в урочище “Червоне” на Джуринський водоспад відпочити і позасмагати. А там Дністер під боком, то чого б не сплавитись?

Попереду три дні вихідних, їдемо вдвох (ніхто більше не підтримав таку геніальну ідею :)), запаковуємо речі в машину і вирушаємо в сторону Івано-Франківська. Можна їхати і через Тернопіль, але там ям на дорозі побільше буде. Якихось 3-4 години часу та 250км асфальту і ми в с.Нирків. Повертаємо за вказівником “Урочище “Червоне”. І зупиняємось біля КПП. В’їзд коштує 15грн. за авто, як на мене, цілком адекватна ціна. Оплачуємо і отримуємо буклет з описом визначних місць і пакети для сміття.
над водоспадом
Червоногород (польськ. Czerwonogrod), Червоноград, Червоногруд… існує дві версії походження назви: польська версія стверджує, що назва походить від специфічного червоного кольору грунту, а українська – від назви давньоруського літописного міста Червень.
урочище Червоне
Залишки дамби Червоногородського водосховища.
Джуринський водоспад
Водоспад на річці Джурин – 16м. Вважається найбільшим рівнинним водоспадом України. Утворився в результаті прориву річки Джурин у вузькій кам’янистій закруті. До цього річка огинала пагорб, на якому розташовані руїни Червоноградського замку. За легендами турки відвели річку під час облоги замку (проте цілком імовірно, що річка змінила русло і без допомоги людини).
Костел Вознесіння Діви Марії (1615р.)
Костел Вознесіння Діви Марії (1615р.) знаходиться поблизу замку. Споруда і зараз вражає масивністю і вишуканістю, не зважаючи на жахливий стан.
Костел
В середині костелу досі збереглися старовинні фрески, прикраси інтер’єру, масивні та красиві колони.
Костел- урочище Червоне

залишки розпису

залишки розпису костелу
Костел має багато житлових приміщень, де мешкали монахи.
Костел в Червоногруді
Коли я навідувалась сюди кілька років тому костел був переданий Українській автокефальній православній церкві. В урочищі будувався чоловічий монастир.
2-й поверх костелу

руїни костелу
Цього разу ми не помітили нікого з представників духовності, і змогли спокійно оглянути костел та пофотографувати.
замок
Перші відомості про Черлений Городок ( Castrum Rubrum – латиною) знайдено у хроніці Биховця 1351 ріку. В ті часи Коріятовичі збудували тут дерев’яний замок, який в 1538 році знищили татари. На початку XVII століття власник Червоногорода, львівський каштелян Миколай Данилович зводить мурований замок з оборонними вежами, оточений муром. В 1648 році замком оволоділи козацькі загони. В 1672 році замок захопили турецькі війська Магомета ІV. В 1778 році вже австрійський уряд продав замок князю Каролю Понінcькому, який в 1820 році розібрав дві вежі і частину будівлі, а дві інші вежі використав для спорудження палацу на фундаменті замку. Його син Калікст на місці старих веж звів нові вищі круглої форми в ренесансному стилі. Проект замку розробив львівський архітектор Юліан Захаревич. Ці дві вежі збереглися до нині.
руїни замку
В одній з веж облаштовано таємний хід, початок якого зберігся і до наших днів. В цій вежі східці на другий та третій поверхи облаштовані в середині стіни. В другій вежі сходи були дерев’яні і розміщалися на внутрішній стіні башти. Подекуди ще збереглися дерев’яні фрагменти цих сходів.
вежа

урочище Червоне
Декор та зубці круглих веж замку виготовлялися в Львові, звідки і були привезені на підводах.
під вежою
Перший день відпочинку присвятили урочищу. Хочу зауважити, що в порівнянні з 2009 роком багато чого змінилося в кращу сторону: гори сміття з території урочища прибрали, облаштували туалети, смітники, з’явилися прибиральники.

Перший день відпочинку присвятили урочищу. Хочу зауважити, що в порівнянні з 2009 роком багато чого змінилося в кращу сторону: гори сміття з території урочища прибрали, облаштували туалети, смітники, з’явилися прибиральники.

човник майже готовий до сплаву
А другий день розпочався з придумування плану сплаву: звідки і куди сплавлятись, де роздобути таксі, яке б відвезло нас вверх по течії. Зупинились на тому, що найпростіше буде знайти машину в Заліщиках, а почати сплав вирішили в с.Устечко.

Складаємо намет, снідаєм, відбираємо речі, які можуть стати в нагоді на ріці, та їдемо близько 25км в містечко Заліщики. Там своє авто залишаємо на березі річки, на автостанції беремо таксі. Водій Михайло (тел.096 131-54-12 або служба таксі 067 287-72-62, 03554 2-21-61) за 80 грн. відвозить нас і човник в с. Устечко. По дорозі розказує про те, що у Заліщицькому районі планується створення сучасного водно-інформаційного центру, першого у цьому регіоні
Дністер
На всі ці дії ми витратили досить багато часу. Розпочали сплав в 12 годині. Погода сприяла: не холодно, сонце ховається за хмарками, течія спокійна. Правда, місцями зривався зустрічний вітер і тоді гребти проти хвиль ставало дуже не весело :) Але це дрібниці порівняно з отриманим задоволенням.
Дністровський каньйон
Рибки в Дністрі багацько, тільки от на гачок попадатись вона не бажала, а от вискакувати з води і дразнити рибаків їй подобалось.
ловись рибка велика і багато ))
Після 2-3 годин сплаву я таки освоїлась з веслами і почала вгадувати з якого боку треба гребти, щоб човен йшов рівно :)
"а я пливу у човні"
Зробили привал на бережку, перекусили, ножки розім’яли, полюбувались на сірих чапель і треба гребти далі, бо попереду ще 20 км.
дівчина з веслом
Дністровський каньйон зачаровує, не дарма його визнано одним з 7 природних чудес України.
ріка Дністер
Десь на половині сплаву я так захопилася греблею, що зачерпнула забагато водички і намочила кишеню в якій був фотоапарат, він чомусь образився і перестав фотографувати :)
сплав по Дністру
Потім я умудрилась поламати сидіння і просто чудом не проткнула дно … решту сплаву провела на дні човника насолоджуючись краєвидами, бо весла Володя в мене відібрав (напевно, боявся, що і з ними може статися щось подібне).
ріка Дністер
До кінцевого пункту добрались в 9 годині вечора втомлені і задоволені. Поки сушили човен розпитали місцевих де можна заночувати з наметом. Нам порадили з’їздити на дамбу в село Касперівці . Так і зробили, але було вже темно, хотілось їсти та спати, потрібний поворот ми проїхали, повертатись бажання не мали, тому зупинились на ночівлю за селом в сосновому лісочку. Про що вранці не пошкодували. Сонце припікало боки намету просто немилосердно, але ми швидко зорієнтувались в ситуації і розвісили гамаки в тіні дерев, що дозволило ще кілька годин подрімати.

Третій день відпочинку присвятили байдикуванню, зборам речей і поїздці додому. По дорозі ще заглянули на Касперівське водосховище пораділи, що так успішно проїхали потрібний поворот. Не дуже приємне враження справляє, багато сміття, багато людей.
Водоспад на річці Джурин
А загалом з’їздили просто суперово. Вдалося поєднати активний і матрасний відпочинок, та ще й визначні місця оглянути і все це обійшлося значно дешевше ніж пропонують турфірми. Тож беріть з нас приклад і вперед на Дністер!

Залиште коментар